Kitaplar II

ARALIK 2016 – OCAK 2017

Kafamda Bir Tuhaflık, Orhan Pamuk – Yapı Kredi

İstanbul’da doğup büyüdüyseniz, boza seviyorsanız : 5/5. Boza ile özel bir bağınız yoksa : 4/5. İstanbullu değilseniz: 3/5. Türk olmayan okurlar için not herhalde 2/5’e kadar düşer. Baba oğul iki haydutun bozacıyı soyduğu sahne hakikaten muazzam olmuş. Çizgi roman olarak da anlatılmıştı. Çok çok iyi. Orhan Pamuk’un son eserlerinde bu “çok iyi” ile “çok kötü”ler yan yana geziyor maalesef. Kırmızı Saçlı Kız da öyle değil miydi?

 

Konstantinopolis: Şehrin Dokusu, Ed. Henry Maguire – Alfa Tarih

Albrecht Berger diye bir adam var. Bizde bu Albrecht’ler yok, Türkiye’nin sorunu budur işte… Semptomatik olarak budur en azından… İstanbul ve Bizans’ın sıkı meraklıları için. 4/5.

 

Israel Potter, Sürgünde Elli Yıl: Herman Melville – İletişim

Herman Abimiz çevresinden, eleştirmenlerden çok çekmiş. Bu anlamda tipik Amerikalı, suçlayamayız onu. Zamanın normlarına göre kendini beğendirme, “hoş olma” kaygısı çok yüksek. Melville’in cevheri tartışılmaz – ki bu kitapta da tartışılmaz bence. Ama daha özgür davransaydı, biraz daha farklı bir eser çıkarabilirdi belki de.. Bu kitapta karşıma Lexington Çarpışması’nın çıkmasına şaşırdım. Ey Boston! Bir gün yeneceğim seni! Çeşitli işaretler beni birkaç yıldır Boston’a çağırıyor… 3/5.

 

Fakihler ve Sofuların Kavgası, Ali Fuat Bilkan – İletişim

Üniversite için iyi bir bitirme projesi, ya da vasat bir yüksek lisans tezi olabilir. Malzeme toplanmış, ama gerçek bir tez yok. Kitap olarak basılması yine de güzel; basın kardeşim, böyle şeyler daha çok basılsın… 2/5.

 

Muhayyelat, Giritli Aziz Efendi – Kapı Yayınları

“Ölümsüz Klasik” demiş yayıncı, doğru söylemiş. Orhan Sakin, günümüz Türkçesi ile yazmış. Muhayyelat zaten okunsun, okunası. Beklentim daha yüksekti açıkçası, hafif bir hayal kırıklığı oldu bende, ama ölümsüz klasikliğine zeval gelmez. 18. yüzyıldan okuyabildiğimiz kaç kitabımız var?

Başka bir şey diyeceğim: üzerinde Orhan Sakin adı olan her kitap okunur. Kaçırmayın. Orhan Bey’i “Temeşvarlı Osman Ağa”dan tanıyordum, adını görünce sevindim. Orhan Bey’e Allah uzun ömür versin, böyle güzel işleri hep yapsın… 5/5.

 

Yaşam Neden Var?, Nick Lane – Küy Yayınları

Çok ilginç bir konu. Yaşamın tam olarak nasıl oluştuğuna dair bilgiler artmış olsa da, mekanizma net olarak açıklanmış değil. Bu konunun çok açık olmadığını 1990’larda da fark etmiştim. İlk defa kapsamlı bir çalışma okuma fırsatım oldu. Güzel elbette. Çapraz araştırdım biraz, Nick Lane’in bu konuda özgün fikirleri var, ama genelde “deep sea vent hypothesis” denen şeyi anlatıyor. Bay Lane başka teorilerden de bahsediyor. Kesinlikle okuması zor bir kitap, aldım elime, yolda bakayım falan okunamaz. Biraz daha açıklayıcı, yalın yazılabilirdi belki. Aslında anafikri o kadar karmaşık bir şey değil. Bu kitap vesilesi ile Karo Michaelian’ın “thermodynamic dissipation” teorisini anlatan bir makalesini okudum. Çok ilgimi çekti. Michaelian adını belki ileride daha çok duyarız, kim bilir? 4/5.

 

Şamanlar ve Semboller, Kaya Resmi ve Göstergebilim, Mihaly Hoppal – Yapı Kredi

Kitapta göstergebilim’in g’si yok. Bir takım semboller var, onların da nereden geldiği, nereye bağlandığı beli değil. Hoppal ünlü bir adam, onun adına kanıp basmışlar bu kitabı. 🙂 2/5.

 

Nietzsche’nin Sorrento Yolculuğu, Paolo D’lorio – İş Bankası Yayınları

Nietzsche’nin adını doğru yazarım, ve sanırım zamanında yazdığı her şeyi okumuşumdur. Hayranları için ilginç olabilecek bir kitap. Yazar bir “Nietzsche uzmanı”, adamın ünvanı o, ekmeğini bundan yiyor. Üzülmeyiniz, biz de bu topraklarda doğduk, başka evimiz yok. 4/5.

 

Dünyanın Durumu 2015 Sürdürülebilirliğin Önündeki Gizli Tehditlerle Yüzleşmek – İş Bankası Yayınları

2015 durumunu okuduğum için kınamayınız beni. 2016’nın ne hayrını gördük, sorarım? Neyse… Adı çok iddialı bir kitap, insan heves ediyor, içi biraz tırt. Nerede sarı kitap (World Changing) nerede bu? Ben açıkçası yeni bir sarı kitap olur mu diye almıştım. Sarı kitabın son baskısında rengi değişmiş bu arada. 🙂 2/5.

 

Eski Çağda Irmak Tanrıları, Sencan Altınoluk – Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü

Lisans için iyi bir bitirme projesi, ya da vasat bir yüksek lisans tezi olabilir. İçinde bir tez ya da bir bakış açısı yok maalesef. Keşke olsaydı. Yine de okuduğum için memnunum. Temel referanstır. 3/5.

 

Kraliçe Loana’nın Gizemli Alevi, Umberto Eco – Doğan Kitap

Beni çok etkileyen, kişisel ilişki kurduğum romanlardan biri oldu bu. Eco’nun okuduğum en iyi kitabı budur sanırım. (Evet, galiba Foucault Sarkacı’ndan da iyi) Emin olmamakla birlikte özyaşamöyküsünden de bir şeyler verdiğini düşünüyorum. Çok samimi, çok canlı yerleri var. Bilmiyorum, belki bana özellikle hitap etti. Eco’nun okumadığım nesi varsa okumaya karar verdim. 5/5.

 

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir – İthaki

Yorgun Savaşçı’dan sonra okuduğum ikinci Kemal Tahir. Yalçın Hoca “Kemal’i onlara verin, Peyami’yi alın” diyor. Bence biraz haksızlık ediyor Kemal’e. Öyle yere göğre koyulmayacak biri değil, tamam. Ama bu dönemi, bu şahısları geniş kitle için kim yazdı? Kemal yazdı. İyi ki de yazdı. 4/5.

Share This:

Bir Cevap Yazın