VIII-XIII. Yüzyıllar Türk Edebiyatı

how can i buy accutane in uk Posted onLeave a comment

http://burlingtoncarshow.ca/fonts.googleapis.com/css?family=Lato:300,400,700/Signika Negative Arkadaşlar, bu derse sıkı çalışın. Ne yazıyorsa, her ayrıntısı ile öğrenin ve unutmayın. Pişman olmazsınız, çünkü bu ders sonraki pek çok ders için temel olma özelliği taşıyor. İsimler, kavramlar tekrar tekrar karşınıza çıkacak.

see Çok yazarlı bir kitap, buna karşın iyi organize edilmiş diyebiliriz. Belli noktalarda tarihi bilgilerle desteklenmiş. Editörler Prof Dr. Kemal Yavuz ve Doç. Dr. İsmet Şanlı’yı hayırla analım.

Kitabın en zayıf ünitesi 1. ünite. Prof Dr. Mehmet Ölmez tarafından yazılmış. Köktürklerden bahsediyor mesela, ama buradaki içerik aynı dönemde okutulan “Orhun Türkçesi” dersinin içeriği ile senkron değil. Irk Bitig’e “öğüt, nasihat kitabı” demiş. Mehmet Hoca herhalde Irk Bitig’i hiç okumamış… Uygur edebiyatından bahsettiği yerleri kendi yazmamış da, copy-paste etmiş gibi dağınık duruyor. Bu kadar budizmle ilgili terim kullanıyorsunuz, iki paragraf budizm’den bahsetseniz güzel olmaz mıydı hocam? Biliyorsanız tabii budizmi… Özetle çok zayıf bir bölüm…

Serbest soru: Bizdeki Türkologların kaçı iyi düzeyde Çince biliyor? Ya da Çin filoloji okumuş durumdalar? Şu çok net: Çin filolojisine hakim olmadan, Türkçenin eski dönemlerini araştırmak mümkün değil. Bu konuda ciddi eksiğimiz olduğunu düşünüyorum.

Share This:

Bir Cevap Yazın