Halk Hikayeleri – Halk Masalları

Posted onLeave a comment

Folklora merakınız varsa, “içimde gizli bir etnolog varmış” diyorsanız, kocakarı ilaçlarını nurofen’e tercih ediyorsanız, bu dersler sizin için!

Halk Hikayeleri ve Halk Masalları bir birinin devamı olan iki ders. Özellikle Halk Hikayeleri çok şey öğrendiğim bir ders oldu. Henüz dersi almadıysanız, bu alanda Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’nun bir otorite, yaşayan efsane olduğunu da muhtemelen bilmiyorsunuz. Saim Hoca’nın kitabı baştan sona zevkle okunan, hakikaten aydınlatan, “level atlatan” bir kitap… Kendisine uzun ömürler diliyorum. Ellerinize sağlık hocam…

Dersi aldıktan sonra bu konudaki cehaletimden utandım. Şeref Taşlıova, Murat Çobanoğlu gibi aşıklarımızı geç de olsa tanıdım. Ercişli Emrah ve Selvihan’ı öğrendim. “Badeli aşık” nedir öğrendim. Bu dersle Anadolu coğrafyasına ve folklore dair pek çok şey düşündüm. Aşıklarımız neden Doğu Anadolu’da? Neden Kars’ta, Ardahan’da? Bu hikayelerin motifleri neler, morfolojisi nedir? Dünyadaki yerleri? Müthiş derinliği olabilecek bir alan… Çalışmalar var, ama yapılanların çok yetersiz olduğuna neredeyse eminim.

Halk Masalları dersinin içeriği Halk Hikayelerine göre çok daha hafif, demsiz çay gibi. Aynı şevkle okuduğumu söyleyemem. Masal ve fıkralarımızda da yeterli morfolojik çalışmanın yapılmadığını düşünüyorum.

Murat Çobanoğlu ve diğer aşıklarımızın youtube’da videoları var. İzlemenizi öneririm.

Murat Çobanoğlu

Murat Çobanoğlu

Share This:

Bir Cevap Yazın