Batı Edebiyatında Akımlar

Posted onLeave a comment

Batı Edebiyatında Akımlar, heyecanla elime aldığım, ama biraz hayal kırıklığı yaşadığım bir kitap oldu. Bir giriş dersi olduğu için içerik oldukça hafif. İyi bir liseden mezun olmuş, iyi bir öğrenci bu kitaptaki içeriğin çoğunu bilir ve dersten de rahat geçer.

İsmail Çetişli belki de bu kitap için doğru yazar değildi. İsmail Bey eski TDK üyesi idi hatırladığım kadarıyla. 2015’te vefat etmiş, Allah rahmet eylesin. Ölünün ardından kötü konuşulmaz elbette, ama eleştirmekte beis yok diye düşünüyorum.

İsmail Bey’in sanki ana konusu Batı Edebiyatı değil? Ya da bu alana hasbelkader yönelmiş, kitabı zorla yazmış gibi. Bahsettiği eserlerin yarısını bile okuduğunu sanmıyorum. Okumuşsa da, oradan bir fikir, bir öz çıkaramamış, çıkarmışsa da bunu aktaramıyor. Kitapta özgün, heyecan verici hiçbir bilgi yok. Tüm metin oradan buradan kopyalanmış ve yapıştırılmış gibi.

Kitapta ciddi hatalar da var. Misal: Sicilya bir şehir değil. Helenistik dönem Roma’nın Mısır’ı fethi ile başlamıyor. İsmail Bey bunları bilmiyorsa, zaten Yunan – Roma edebiyatını, Batı edebiyatını bilemez. Bu kitabı yazacak kişinin “batı kültürünü”, “batı tarihini” de ortalama üstü bilmesi lazım. Bu bir paket. Siz kültürü, tarihi, coğrafyayı bilmeden “klasisizm şudur”, “romantizm budur” derseniz, ortaya papağan gaklaması gibi bir şey çıkar. Ki bu kitapta olan da aşağı yukarı bu…

Dersin ikinci dönemdeki devamı için aynı yorumlar geçerli.

Share This:

Bir Cevap Yazın